Na czym polega test Western Blot w diagnostyce boreliozy?

0
762

Czy test Western Blot może wykryć boreliozę? I czy aby na pewno jest skuteczny? Kiedy należy go wykonać i na czym polega? Odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące diagnostyki boreliozy.

Test Western Blot – co to?

Western Blot to test, który wykonuje klinika Wielkoszyński, gdy u pacjenta podejrzewa się boreliozę. Zawiera on antygeny pochodzące od europejskich szczepów krętków, dzięki czemu charakteryzuje się dużą skutecznością diagnostyczną. A co potrzebne jest do wykonania takiego badania? Po pierwsze surowica krwi pacjenta, a także rozdrobnione hodowlane bakterie boreliozy. Ponadto w klinice Wielkoszyński, po wykonaniu testu Western Bolt, możesz również zobaczyć graficzną prezentację wyników, na podstawie której łatwiej jest ocenić stężenie przeciwciał.

Kiedy wykonać test Western Blot?

Testu Western Blot nie powinno się wykonywać wcześniej niż po minimum 4 tygodniach od ugryzienia kleszcza. Mniej więcej tyle czasu zajmuje wytworzenie przez układ odpornościowy przeciwciał, które wykrywa Western Blot. Jeśli wykonasz test szybciej, może się okazać, że jego wynik jest nieprawdziwy, dlatego warto zaczekać, bo w przeciwnym razie tylko stracisz czas, nerwy i pieniądze.

Ponadto zaleca się, aby laboratoryjna diagnostyka boreliozy odbywała się dwuetapowo. Oznacza, to dokładnie tyle, że przed wykonaniem testu Western Blot powinno się jeszcze zrobić test ELISA. Czyli najpierw robisz test ELISA, a jeśli wynik jest dodatni, to zapisujesz się na test Western Blot.

Objawy boreliozy

A dlaczego warto się badać? Jakie są objawy boreliozy? Zanim je przedstawimy, warto wspomnieć, że ponad połowa pacjentów nie pamięta ukąszenia kleszcza i bagatelizuje objawy, które mogą doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Zatem jakie są efekty niezdiagnozowanej boreliozy? Co powinno zwrócić twoją uwagę?

Z pewnością objawy skórne, takie jak charakterystyczny rumień wędrujący czy zasiniała skóra kończyn. Warto jednak pamiętać, że wbrew powszechnej opinii, rumień nie występuje zawsze! U prawie połowy pacjentów w ogóle się on nie objawia. Charakterystyczne są natomiast objawy psychiczne, takie jak zaburzenia snu czy przewlekłe zmęczenie. Pacjenci często mają również napady lęków oraz bóle głowy. Czasem po ugryzieniu przez kleszcza mogą też występować problemy okulistyczne, a także szumy i pisku uszne. To jednak tylko część z popularnych objawów, które mogą być też widoczne przy innych chorobach, dlatego dla pewności zawsze warto wykonać badania.

Ile kosztuje test Western Blot?

Ceny są bardzo zróżnicowane, zwykle jednak jest to koszt z zakresu 100-150 złotych. Natomiast wspomniana już klinika Wielkoszyński w ramach akcji „Nie daj się boreliozie” oferuje test Western blot w klasie IgG oraz IgM za 64 złotych! Warto się jednak pospieszyć, ponieważ jest to oferta ograniczona czasowo, więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na ich stronie. W innych klinikach również warto szukać promocji na te badania, zwykle takie informacje można też znaleźć na ich profilach w mediach społecznościowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here